مطالعه جاذبه­های گردشگری دهستان های رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری استان قزوین

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

): صنعت گردشگری و محیط زیست(تولایی،1385: 110)

 

گردشگری منجر به بروز مجموعه­ای از آثار در جامعه مقصد و یا میزبان می­گردد. شاو و دیگران آثار منفی ناشی از گردشگری را آثار هشداردهنده[1] و آثار مثبت را آثار حمایتی[2] نامیده­اند و آثار منفی گردشگری را به شش دسته آثار مرتبط با زیست­بوم­های طبیعی، آثار مربوط به آلودگی، آثار مربوط با منابع، تبعات مرتبط با ساختارهای بصری و فیزیکی و آثار فرهنگی و معنوی طبقه­بندی کرده­اند. ارتقای سطح آگاهی مردم و ترویج فرهنگ زیست­محیطی در میان گردشگران در راستای حفاظت از محیط­زیست و بهسازی آن، ایجاد انگیزه به مقصود اعمال مدیریت محیط طبیعی و حفاظت دایم و مستمر از آن جمله آثار مثبت ناشی از گردشگری بر روی زیست­بوم­های طبیعی محسوب می­گردد. توجیه اقتصادی به­مقصود اجرای عملیات حفاظت، پاس داشت و نیک داشت منابع طبیعی قبل از آن که به گونه اساسی تخریب گردد[3]، و معمول داشتن عملیات فوق الذکر در مواقعی که زیست­بوم­های طبیعی به­گونه جدی در معرض تخریب هستند، از دیگر اقدامات مثبت زیست محیطی تلقی می­گردد(تولایی،1385: 107).


 

2-5- گردشگری و زیرساخت­ها

گردشگری احتیاج به برنامه ریزی برای پیشرفت و توسعه دارد که این امر به آمارهای دقیق و صحیح در زمینه­های مختلف صنعت گردشگری وابسته می باشد و اینکه چه نیازی را در حوزه گردشگری بایستی برآورده سازد. نیازهای زیربنایی همچون راه­ها، ارتباطات، حمل­ونقل، هتل­ها، امکانات خدماتی و اجرایی، نیروی انسانی، تبلیغات، تعداد توریست­ها، زمان ورود، مدت اقامت، نوع سفر، جاذبه­ها، راهنمایان تور و آموزش مانند مواردی می باشد که بایستی پاسخگوی آن باشیم. گردشگری ایران نیازمند راهبرد و استراتژی مشخص و مدون می باشد. یعنی یافتن پاسخ­هایی درست و کامل در مورد این که اهداف ما از گردشگری کدامند؟ چه نوع گردشگرهایی مخاطب ما هستند؟ باچه شیوه­ها، ابزارها و مسیرهایی می­توان گردشگری را رونق بخشید؟ (سنایی،1374: 67).

الف – تضمین امنیت فراگیر: یکی از مهمترین عواملی که باعث افول صنعت گردشگری در هر کشور می‏گردد فقدان امنیت در آن کشور می باشد. ناگفته پیداست که با افزایش ضریب امنیت در کشور در هر دو بعد مرزی و داخلی بر اندازه تمایل جهانگردان افزوده خواهد گردید. به­عبارت دیگر، با گسترش ناامنی در ابعاد جانی و مالی، اندازه ‏تمایل و رغبت جهانگردان به صورت تصاعدی کاهش خواهد پیدا نمود.

15-Cautionary

16-Advocary

17-Preservation

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری قزوین چیست؟

2- این منطقه چه نقاط ضعف، قوت، تهدیدات و فرصت­هایی برای توسعه گردشگری دارد؟

3- جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت چه نقشی را در توسعه روستایی دهستان دارد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه