مطالعه جاذبه­های گردشگری دهستان های رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری استان قزوین

قسمتی از متن پایان نامه :

گردشگری

لغت گردشگری[1] از کلمه تور[2] به معنی گشت و گذار اخذ شده می باشد. واژه گردشگری یا گردشگری نخستین بار در سال 1811، در مجله­ای انگلیسی به نام اسپورتینگ مگزین[3] مطرح گردید و به­معنای مسافرت به­مقصود تماشای آثار تاریخی و بازدید از مناظر طبیعی برای کسب لذت به­کار می­رفت(رضوانی،1387: 3). در آن وقت توریست به اشراف زادگان فرانسه اطلاق می­گردید که برای تکمیل تحصیلات و کسب تجربه­های لازم زندگی مسافرت می­نمودند؛ اما بعدها این اصطلاح در مورد کسانی به­کار رفت که برای سرگرمی و وقت گذرانی و گردش به فرانسه سفر می­کردند، بعداَ با تعمیم بیشتر به کسانی اطلاق گردید که اصولأ به این مقصود به سفر می­رفتند. کم کم کلمه توریست به بعضی زبان های دیگر وارد گردید و از آن واژه گردشگری به­وجود آمد  و به بعضی مسافرت­ها و مسافرینی اطلاق می­گردد که هدف آنها استراحت و گردش و سرگرمی و آشنایی با مردم بود و نه کسب درآمد و اشتغال به­کار(رضوانی،1379: 15).

فرهنگ وبستر نیز حوزه گردشگری را به انجام مسافرت­های برای مقاصد تفریحی محدود می­کند. مفهوم گردشگر و مسافر در قاموس واژگان دولت ایالات متحده یکسان و مشابه هستند یعنی هر کسی بیش از 24 ساعت یا یک شبانه روز را دور از محل اقامت خود به­سرکند. استثنائاتی در این زمینه هست مثل مسافرت­های نظامی، دانشجویان مقیم، دانشجویان مهاجر و دیپلمات­ها و افرادی که کارشان خارج از محل اقامتشان می باشد، جزء گردشگران محسوب نمی­شوند(فرزین، 1386: 39).

لی(1378) به نقل از اریک کوهن گردشگر را چنین تعریف می­کنند: “یک مسافر داوطلب و موقت که به امید لذت بردن از یک تجربه متنوع و تازه طی یک سفر دو سره نسبتاَ طولانی و غیر تکراری، به مسافرت می­پردازد”(لی،1378: 15).

فرهنگ و ادبیات فارسی جهانگردی را به سفر کردن در اقطار عالم برای تفریح، تفرج، سیاحت، زیارت و مسافرت به مقصدی و بازگشت به محل سکونت اصلی و سفرهای کوتاه و موقتی در منطقه­های خارج از اتحادیه بین المللی جهانگردی، تعریف جامعی از جهانگردی انجام داده که عبارتست از: “مجموعه تغییرات مکانی بشر­ها و فعالیت­هایی که از آن منتج می­شوند. این تغییرات خود ناشی از به واقعیت پیوستن خواست­هایی می باشد که بشر را به جابه­جایی وادار می­کند و بالقوه در هر شخص با شدت و ضعف متفاوت هست”(غفاری و مولای،1381: 218). در قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب مهرماه 1370 مجلس شورای اسلامی، هر نوع مسافرت انفرادی یا گروهی که بیش از 24 ساعت و به­مقصود کسب و کار نباشد، ایرانگردی و جهانگردی تعریف شده  می باشد.

1-Tourism

2-Tour

3-Sporting magezin

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری قزوین چیست؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2- این منطقه چه نقاط ضعف، قوت، تهدیدات و فرصت­هایی برای توسعه گردشگری دارد؟

3- جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت چه نقشی را در توسعه روستایی دهستان دارد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه