عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه جاذبه­های گردشگری دهستان های رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری استان قزوین

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

وجه تسمیه

الموت [ ا ل ] (ا خ) نام قلعه ای می باشد معروف که مابین قزوین و گیلان واقع می باشد وآن را به سبب ارتفاعی که دارد اله موت گفتندی یعنی عقاب در جاهای بلند آشیان می ‌کند آن قلعه را بدین نام خواندند وبکثرت استعمال الموت شده می باشد . گویند کلمه الموت در زبان طبرستان به معنی «آشیانه عقاب » یا «آن چیز که عقاب یافته می باشد » می باشد و باز می گویند نخستین کسی که در آن نواحی قلعه ساخت یکی از سلاطین دیلم بود  که در آنجا عقاب شکاری اوتصادفا بر فراز پرتگاهی نشت وچون پادشاه آنجا را محل مستحکمی پیدا نمود قلعه ای در آنجا بنا نمود ، قروینی که البته از آن مکان به خوبی اطلاع داشته می باشد گوید : آن دژبر فراز قلعه ای می باشد که اطراف آن را دره های عمیق وبزرگ  فرا گرفته به طوری که نمی توان گرد آن منجیق نصب نمود و نه آن را در تیررس قرار داد.( کاظمی ورکی ،1383،ص 139-140 )

الموت کلمه‌ای می باشد مرکب از دو واژه «آله» و «اموت». نویسنده برهان قاطع این کلمه را به فتح الف و لام بر وزن «جبروت» می‌داند و می‌نویسد: نام قلعه‌ای می باشد معروف که مابین قزوین و گیلان واقع می باشد و آن را به سبب ارتفاعی که دارد آله آموت گفتندی یعنی عقاب آشیان چه اله عقاب و آموت آشیان باشد. بعضی نیز آموت را چنانچه در گویش تاتی مردم الموت هست، به معنای آموخت گرفته‌اند و از آن به این تعریف رسیده‌اند: عقاب دست آموز. عده‌ای هم تصریح به این می‌کنند که بن مایه کلمه الموت، ارموت، ارمود، امروت، اربو و امبرود (نوعی گلابی) می باشد و از آنجا که در گویش تاتی گاهی «ر به «ل» تبدیل می گردد مثل «برگ» (بلگ)، پس الموت همان ارموت می باشد که «ر» به ل» تبدیل شده‌می باشد. محققان براین نکته متفق القولند که الموت نام مصطلح منطقه کوهستانی شمال قزوین و جایی می باشد که خداوندان الموت، قلعه‌های تاریخی این منطقه را مقر و پایگاه تبلیغ آیین اسماعیلیه قرار داده بودند. این منطقه در طول تاریخ از «رودبار» به «رودبار و الموت» تغییر کلمه پیدا کرده‌می باشد، پس از مدتی «رودبار الموت» به بخشی گفته گردید که قلعه حسن صباح(در گازرخان) در آن قرار دارد (سعیدیان،1388: 18).

3-3- پیشینه تاریخی الموت

سرزمین الموت ورودبار که درقلب البرز جای دارد به ناچار گذرگاهی برای رفت وآمد ساکنان شمالی البرز ودشتهای جنوبی آن بوده وهست . این سرزمین با دارا بودن آبهای جاری مطلوب وشکارگاه های مناسب، مکان در خور توجه ای برای زندگی انسانی بوده می باشد ،چه بسا که پای بشر اولیه نیز به این سرزمین باز شده باشد و در هنگام رفت وآمد ها از این گذر گاه ، حداقل در فصلهای مناسب آب وهوایی در آنجا سکونت گزیده و یا از روی اجبار واضطرار در آن پناه گرفته باشد .عموما این منطقه را ازاقوام ساکن در دره ها وکوهستان ها اشغال وو اداره می کردند. سیاحان ومسافران در قرون گذشته به خاطر علاقه شخصی یا علل دیگر به دنیای باستان مسافرت کرده ودر سفر نامه های خود اطلاعاتی مربوط به الموت را به رشته تحریر در آوره­اند .( کاظمی ورکی، 1383 ، ص 125 )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری قزوین چیست؟

2- این منطقه چه نقاط ضعف، قوت، تهدیدات و فرصت­هایی برای توسعه گردشگری دارد؟

3- جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت چه نقشی را در توسعه روستایی دهستان دارد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه