مطالعه جاذبه­های گردشگری دهستان های رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری استان قزوین

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– وضعیت طبیعی

3-4-1  اقلیم و آب وهوا

آب و هوای الموت به­علت قرارگرفتن در منطقه­ای ویژه که از یک­سو تحت تاثیر اقلیم معتدل مرطوب شمال و از سوی دیگر دشت­های خشن جنوبی و نیز کوهستان­های گوناگون شرقی و غربی البرز قراردارد، چهره­ای ویژه به این منطقه بخشیده و در نتیجه زیستگاه­های خاص به­همراه گونه­های منحصر به فرد گیاهی را به­خود جای داده می باشد(کاظمی ورکی،1383: 8).

دهستان رودبار الموت در شمال استان قزوین واقع می باشد و مطالعه شرایط اقلیمی آن در محدوده استان قزوین می­گنجد و در موارد لازم به وضعیت دهستان الموت غربی و جایگاه آن در استان تصریح می­گردد. استان قزوین به­دلیل داشتن ارتفاعات متعدد هم­زیرا رشته کوه البرز درشمال استان و گسترش آن در جهات شمال­شرقی و شمال­غربی و کوه­های پراکنده در نقاط دیگر استان، شرایط مناسب زیست اقلیمی را داراست. استان قزوین به لحاظ شرایط طبیعی به دو ناحیه کوهستانى و دشتى تقسیم مى‌گردد. منطقه کوهستانى آن در شمال استان قرار دارد و دهستان‌‌هاى الموت، رودبار و قسمتى از کوهپایه اقبال و پشگلدره را دربرمى‌گیرد. در همین ناحیه، بخشى از رشته‌کوه البرز از بخش شمال غربى و از استان گیلان به طرف جنوب غربى در داخل استان قزوین کشیده شده می باشد. سیالان و الموت دو قله از قله‌هاى معروف کوهستان‌هاى بخش غربى البرزدر این منطقه قرار دارند(ابطحی، 1380, ص 8 ).

دره­­هاى البرز در دامنه‌هاى خشکِ جنوبى، به‌ویژه در ناحیه‌ قزوین، باریک و کم‌عرض هستند و با دیواره­‌هاى پرشیب کشیده شده‌اند. آبادترین و پرجمعیت‌‌ترین دره­‌هاى آن، دره شاهرود و دره­هاى دو شاخه معروف آن، رود طالقان و رود الموت‌اند که آب دامنه­‌هاى البرز جنوبى را به سفیدرود مى‌رسانند. دره و رودخانه‌ شاهرود کوه‌هاى میان دره چالوس و سفیدرود را از شرق به غرب شکافته و آن را به دو قسمت شمالى و جنوبى تقسیم کرده‌اند. در جنوب شاهرود، کوه‌هاى زیاران، سبزپوش، خزران و … قرار دارند، که از زمان‌هاى پیشین مسیرهاى پیاده شمالى- جنوبى قزوین بوده‌‌اند که بعضى از آن‌ها در امتداد دره‌ها تا ساحل دریاى مازندران (خزر) امتداد یافته‌اند و گردنه‌هاى معروف سلمبار و الوچشمه را پدید آورده‌‌اند. این راه­‌ها ناحیه دشت قزوین را به غرب مازندران و شرق گیلان متصل ‌کرده‌اند(ابطحی , 1380 , ص9 ) .

منطقه الموت از لحاظ اقلیمی تابع اقلیم ناحیه کوهستانی می باشد. در این نوع اقلیم زیرا هوا کمتر متراکم بوده و قشر هوا کمتر می باشد، این قشر هوای کم حرارت کمتری از آفتاب را جذب می­کند در نتیجه هوا در کوهستان­ها سردتر از نواحی پست حاشیه رودخانه می باشد. هوای ناحیه الموت مانند اکثر مناطق ایران تحت تاثیر جریان هوایی شمالی که از مرکز فشار سنگین(سر دو خشک) سیبری خصوصا در زمستان از مرکز فشار سنگین ارمنستان به داخل کشور وارد می­گردد قرار می­گیرد و به­علت همراه داشتن بادهای سرد، دمای هوا را به سرعت پایین میاورد و از اوایل مهر تا اواخر فروردین خصوصا در محورهای کوهستانی و ارتفاعات، دمای هوا را تا 30 درجه کاهش می­دهد و موجب ریزش برف می­گردد(کاظمی ورکی،1383: 13). در نمودار(3-1) می­توان وضعیت تغییرات دمایی منطقه الموت که در ایستگاه معلم کلایه ثبت شده را نظاره نمود(مرکز هواشناسی استان قزوین، 1391).

تنوع اقلیمی و قابلیت­های آبی و خاکی زمینه مناسبی برای کشت انواع محصولات گرمسیری در منطقه طارم سفلی و رودبار الموت و سایر محصولات سردسیری را در دیگر نقاط استان فراهم آورده می باشد. جنگل­های استان در ارتفاعات دو تا سه هزار متری بخش الموت و طارم سفلی به­صورت درختان پراکنده و نامنظم روئیده که ذخیره­گاه ژنتیکی درختانی مانند ارش، زالزالک ، بلوط، گردوی وحشی، آلو جنگلی، بادام کوهی و پسته وحشی می­باشد(رشوند،1387: 44).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری قزوین چیست؟

2- این منطقه چه نقاط ضعف، قوت، تهدیدات و فرصت­هایی برای توسعه گردشگری دارد؟

3- جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت چه نقشی را در توسعه روستایی دهستان دارد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه