مطالعه جاذبه­های گردشگری دهستان های رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری استان قزوین

قسمتی از متن پایان نامه :

تنوع اقلیمی بارزی در ارتفاعات مناطق شمال­شرقی و سرشاخه­های رودخانه شاهرود در منطقه الموت نظاره می­گردد. اقلیم­های خیلی مرطوب، مرطوب، نیمه­مرطوب فرا سرد و مدیترانه­ای سرد و معتدل در این منطقه قابل تشخیص می باشد. شهر معلم کلایه مرکز این بخش دارای اقلیم  نیمه­مرطوب سرد بوده، که این شرایط اقلیمی به سمت مناطق مرکزی الموت متعادل­تر گشته به­طوری­که در رازمیان آب و هوای نیمه مرطوب معتدلی قابل نظاره می باشد(ابطحی، 1380: 22).

حوزه آبریز شمالی(سفیدرود) از رودخانه­های طالقان رود و الموت رود که با هم شاهرود را تشکیل می­دهند، با اندازه حدود ۷۵۰ میلیون متر مکعب در شهر لوشان از استان خارج می­گردد. حوزه آبریز جنوبی(شور) که شامل رودخانه­های حاجی عرب، خررود و ابهررود و رودخانه­های کوچک دامنه­های جنوبی البرز می­گردد(رشوند،1380: 16). براساس نقشه همباران استان، میانگین بارش سالانه در سطح استان از ۲۱۰ میلیمتر در بخش­های شرقی تا بیش از۵۵۰ میلیمتر در ارتفاعات شمال شرقی متغیر می باشد و خطوط همبارش کم و بیش موازی خطوط تراز می­باشند. پرباران ترین نقاط استان دامنه­های شمال­شرقی در منطقه الموت با بارشی بیش از ۵۵۰ میلیمتر بوده که این شرایط بارشی کم و بیش در مناطق مرتفع شمالی شهرستان قزوین قابل نظاره می­باشد(اداره کل هواشناسی استان قزوین،1391).

بهار و زمستان فصول پر باران سال در منطقه الموت هستند بهار 09/36درصد، زمستان04/36 درصد تابستان به عنوان فصل خشک تنها 75/1 درصد و پائیز 3/27درصد از بارندگی سالانه را به خود اختصاص می­دهد. از نظر حرارتی، منطقه دارای یک فصل بسیار سرد و یک فصل گرم می باشد که طول مدت هرکدام باتوجه به اندازه ارتفاع، متغیر می­باشد. دامنه تغییرات سالانه وروزانه درجه حرارت قابل توجه بوده، اما نسبت تغییرپذیری بارش بسیار شدیدتر از تغییرات درجه حرارت می باشد. باتوجه به جایگاه کوهستانی و مرتفع منطقه، عواملی نظیر ارتفاع و جهت ناهمواری­ها تأثیر مهمی در آب و هوای محلی و اختلافات اقلیمی دارد، به­طوری که زمان و مقدار بارش برف براساس ارتفاع متفاوت می باشد(ابطحی،1380 , ص 22 ) . در جدول(3-1) اختصار آماری سالانه ایستگاه معلم کلایه آمده می باشد. مطالعه جدول نشان می­دهد که میانگین دمای سالانه 3/7 درجه می باشد و مجموع بارندگی در این ایستگاه 1/534 میلیمتر می­باشد. سایرنتایج در جدول آمده می باشد(اداره کل هواشناسی استان قزوین، 1391).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری قزوین چیست؟

2- این منطقه چه نقاط ضعف، قوت، تهدیدات و فرصت­هایی برای توسعه گردشگری دارد؟

3- جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت چه نقشی را در توسعه روستایی دهستان دارد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه