مطالعه جاذبه­های گردشگری دهستان های رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری استان قزوین

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آّب و هوای معتدل کوهپایه یا حاشیه رودخانه: با کاهش تدریجی ارتفاع کوه­ها به سوی کناره­های رودخانه و حتی از شرق به غرب درجهت حرکت الموت­رود، آّ ب وهوای کوهستانی می باشد که زمستان­های سرد و تابستان­های معتدل دارد، به­طوری که آّب و هوای قسمت غرب الموت در حاشیه رودخانه برای کشت برنج مناسب می باشد. قسمتی از ریزش جوی در این نواحی به صورت برف بوده و در نواحی ارتفاعی تقریبا بیش از 1600 متر تا اوایل دوره گرم در سطح زمین انباشته شده می باشد.

– آب و هوای سرد کوهستانی: در قلل کوهستان­های مرتفع شمالی، شرقی و جنوبی الموت در نوار ارتفاعی بالای 3000 متر، دمای هوا به­شدت پایین می­آید و یخبندان­های طولانی ایجاد می­کند و بدین جهت زمستان­های سرد و طولانی و تابستان­های کوتاه و خنک دارد. در این محدوده ریزش غالبا به صورت برف می باشد. در بعضی از مناطق کوهستانی مانند قلل واقع شده در جنوب روستای دینه­رود و خشکه­چال جنوبی و کوه زیورچال تشکیل یخچال­های کوهستانی و انباشت همیشگی برف فراهم شده می باشد. بدین جهت حتی در گرمترین ماه­های تابستان نیز ذخایر برف و یخ در ارتفاعات کوه سوت یا صاد در جنوب روستای دینه­رود هست(کاظمی ورکی،1383: 16)

مناطق مرتفع الموت که دمای آنها در گرمترین ماه­های سال از ده درجه سانتیگراد بیشتر نمی­گردد دارای آب و هوای کوهستانی هستند(کاظمی ورکی،1383: 17)

در الموت شبنم بیشتر در اواخر تابستان و اوایل پاییز در مراتع دیده می­گردد و در اواخر پائیز و سراسر زمستان، مه یخ­زده در روی درختان در منطقه الموت به وفور به چشم می­خورد. مه در الموت در مواقعی از تابستان، پائیز و بهار(در زمستان بیشتر به شکل ابر می باشد) در نزدیکی سطح زمین و در حاشیه الموت­رود ظاهر می­گردد و نظاره آن از بالای ارتفاعات کوه­ها مانند پنبه حلاجی شده سفید رنگ و شفاف و دارای منظره بسیار زیبایی می باشد. مه معمولا از اواسط روز به تدریج پاره شده به طرف ارتفاعا ت پراکنده می­گردد(کاظمی ورکی،1383: 19).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت غربی و تاثیر آن در گردشگری قزوین چیست؟

2- این منطقه چه نقاط ضعف، قوت، تهدیدات و فرصت­هایی برای توسعه گردشگری دارد؟

3- جاذبه­های گردشگری دهستان رودبار الموت چه نقشی را در توسعه روستایی دهستان دارد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد